Wyniki wyszukiwania dla:

2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Na każdej Mszy św. poświęcimy gromnice.

Matki Boskiej Gromnicznej – historia

W Ewangelii według św. Łukasza można odnaleźć fragment, który mówi o tym, że każdy chłopiec urodzony w żydowskiej rodzinie powinien zostać ofiarowany Stwórcy. Obrzęd ten był niezwykle ważny dla rodziców i innych członków rodziny – to właśnie wtedy, w symboliczny sposób, pociecha mogła zostać poświęcona Bogu.

Jezus został ofiarowany w nieco inny niż standardowy sposób. Wynikało to z jego boskiej natury. Istotą było oddanie się przez Jezusa Ojcu, które miało być symbolem nieustannego pełnienia funkcji jednej z osób Trójcy Świętej. Spotkanie Pańskie było obchodzone w Jerozolimie już w 4 stuleciu po narodzinach Chrystusa. Jest to niezwykle wesoła dla chrześcijan okoliczność – podczas swojego spotkania z Ojcem, Jezus tym samym wychodzi na świat zewnętrzny i każdy człowiek może od tego momentu wyjść mu na spotkanie.

Kiedy wypada święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego wypada co roku tego samego dnia. Obchody uroczystości mają miejsce drugiego lutego. To właśnie tego dnia jest upamiętniane przyniesienie Jezusa do Świątyni Jerozolimskiej. Obecnie, częściej stosowana jest właśnie nazwa „Ofiarowanie Pańskie” niż „Matki Boskiej Gromnicznej. Wiąże się to z położeniem akcentu na światło, które spadło na ludzkość po narodzinach Zbawiciela.

Tradycje związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej

Już w XI w. n.e. rozpoczęła się tradycja przychodzenia do kościoła z gromnicami. Są to świece, których nazwa pochodzi od słowa „grom”. Używano ich bowiem w czasie burzy, podczas modlitwy o bezpieczeństwo i o odejście groźnych piorunów. Początek liturgii w dniu Ofiarowania Pańskiego, wiąże się z krótką procesją, podczas której niesione są zapalone gromnice. Msza święta odprawiana w dniu 2 lutego jest zakończeniem okresu dopuszczalności śpiewania kolęd bożonarodzeniowych. Jeszcze kilkaset lat temu gromnica pełniła niezwykle ważną funkcję. Była wkładana w dłonie osoby znajdującej się na łożu śmierci. Miała być ona symbolem światła i jasności, w której dusza będzie szła na spotkanie z Chrystusem. Obecnie podczas święta Matki Boskiej Gromnicznej, można w kościele poświęcić świecę.


Podziel się tym wpisem: