Jasełka na strychu

“Słowo stało się ciałem i widzieliśmy jego chwałę”.

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych momentów w roku. Z tym okresem wiąże się wiele zwyczajów, które starannie pielęgnujemy w naszych rodzinnych domach. W naszym Oratorium taką tradycją są coroczne Jasełka przygotowywane przez młodzież Oratorium. Spektakl miał swoją premierę 30 grudnia 2018 roku w sali teatralnej przy naszej parafii. Akcja całego przedstawienia rozgrywała się na tajemniczym, prawie zapomnianym strychu. Aktorzy zabrali zarówno dzieci, jak i dorosłych do świata wyobraźni, gdzie przedmioty zaczynały opowiadać prawdziwą historię przyjścia Pana Jezusa na świat.
Główni bohaterowie – Pola oraz Maks poznając kolejne niezwykłe “graty”, takie jak drewniana skrzynia, obdarty fotel, wieszak czy stara rama, poznają wydarzenia biblijne opowiedziane w niebanalny sposób. Przedstawienie trzymało w napięciu do ostatnich momentów dzięki fantastycznej grze aktorskiej oraz świetnie dobranej muzyce bez której nie byłaby możliwa atmosfera cudowności. Szukając ukrytych przedmiotów na strychu rodzeństwo doświadczało przemiany serca oraz sposobu myślenia o sobie i o innych.
Jasełka ukazywały widzom ważne przesłanie, że nie należy lekceważyć tego co mają nam do powiedzenia starsi wiekiem lub doświadczeniem, a słowo “przepraszam” wypowiedziane świadomie pomaga nam dojrzewać i sprawiać, że świat dookoła nas staje się lepszy. Czy w tym pięknym czasie, który spędzamy razem z bliskimi mamy odwagę używać słów “proszę”, “dziękuję” i najważniejsze “przepraszam”? Wpatrując się w bożonarodzeniową opowieść możemy być pewni, że te słowa mają ogromną moc.

Więcej w tej kategorii: